23 Ocak 2014 Perşembe

Hala iş bulamadın mı?Kendinizi işe yaramaz hissetmeye başladıysanız,

kendinize olan inancınızı kaybettiyseniz,

çevrenizden “ Hala iş bulamadın mı?” soruları yükseliyorsa,

yaşam standardınız düşüyorsa,

yaptığınız iş başvurularından geri dönüş alamıyorsanız,

artık iş aramaktan vazgeçmeyi düşünüyorsanız,

kendinizi, çevrenizi ve başvurduğunuz kurumları suçlamayı bırakın!

Kabul edelim ki iş arama süreci zorlu bir süreç. Bu süreç ne kadar uzarsa tedirginlik artıyor ve kişi kendini değersiz hissetmeye başlıyor. Sağlam bir psikolojiye sahip olmalıyız. Bu süreçte kendimizi motive etmeliyiz. İş ararken de kendimize bir süre tanımalıyız. Öyle ha deyince iş bulunmuyor.

İlk önce ne istediğinize karar verin. “ Ben nasıl bir iş istiyorum?” sorusuna cevap verin. Kişisel swot analinizi yaparak güçlü ve zayıf noktalarınızı ortaya koyun, durum analizinizi yapın.

İş aradığınızı çevrenizdeki herkese bildirin. Hiç ummadığınız bir yerden haber alabilirsiniz.

Mezun olduğunuz bölümden daha önce mezun olup, iş hayatına atılmış kişilerin kariyerlerini inceleyin, onlardan tavsiye alın.  Linkedin arama motorunu kullanarak bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz, ulaştığınız kişilere durumunuzdan bahsedip, mesaj yazıp iletişime de geçebilirsiniz.

Olumsuz geri dönüşler moralinizi bozmamalı! Olumsuz yanıtlar sizin kötü ya da başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Hemen pes etmeyip, sabırlı olmalısınız.

Aslında iş arama süreci de bir iştir. Eğer ilk işiniz ise para odaklı iş aramayın. Tecrübeniz arttıkça para da gelecektir. İlk önce iş bulmaya odaklanmalısınız.

Bazen firmalar ilana çıkmadan aday havuzundaki özgeçmişleri inceleyerek uygun adayları görüşmeye davet ederler. Çalışmak istediğiniz kurumların web sayfalarındaki ilgili bölüme özgeçmişlerinizi mutlaka gönderin.
İlanlarda belirtilen kriterlerin hepsine uymayı beklemeyin. Kriterler sizin eğitiminize, deneyiminize yakınsa mutlaka başvurun. Örneğin başvurduğunuz pozisyon için 3 yıllık deneyim aranıyorsa, sizin de bir yıllık bir deneyiminiz varsa başvurabilirsiniz. İşe alım danışmanları pozisyona en uygun adayı seçerler. Ancak bu her ilana başvurmalıyız anlamına gelmez.

Konferanslarda, seminerlerde tanıştığınız kişilere vermek için yaratıcı bir kartvizit oluşturun. Kartvizitinizin olması için çalışmanız gerekmez. Kartvizitiniz çalıştığınız firma yetkililerinin özellikle işe alım danışmanlarının size ulaşabilmelerini sağlar. Kolay hatırlanmak istiyorsanız resimli bir kartvizit edinin.
Olumsuz geri dönüşlerden sonra kendinizi eve kapatmak yerine kişisel gelişiminiz için neler yapabilirsiniz ona bakın.

 www.yenibiris.com, www.kariyer.net gibi popüler iş arama sitelerinin yanında www.elemanonline.net, www.iskur.gov.tr vb gibi alternatif iş arama motorlarına da üye olmalısınız.

Mutlaka bir Linkedin profili oluşturun.   İnsan kaynakları çalışanları iş ilanlarını Linkedin profillerinden de paylaşıyorlar. İşe alım danışmanları bazen adaylara linkedin üzerinden ulaşmayı tercih ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder