6 Ocak 2014 Pazartesi

Dediğim Dedik Çaldığım Düdük YöneticiKatıldığım bir konferansta duymuştum; insanlar işyerlerinden değil yöneticilerinden ayrılırlar diye. Gerçekten de çok doğru bir söz. Öyle yöneticilerle çalışırsınız ki işinizi çok severek yapmanıza rağmen ayrılmak zorunda kalırsınız. Bu tip yöneticiler Freud’un da dediği gibi narsist kişilik tipine girerler. Çalışılması en zor yönetici tipidir.

Ne yazık ki bu tip yöneticilerin çalışanları küstürmede üzerine yoktur. Zamanla motivasyonunuz düşer, bağlılığınız azalır, yaptığınız işe yabancılaşırsınız. Fikirlerinize değer verilmediğini gördüğünüzde de performansınız düşer.

Peki, bu dediğim dedik çaldığım düdük yöneticilerle nasıl çalışılabilir?

Size bir şey öğretmesini beklemeyin. Narsist liderler öğretmekten hoşlanmazlar. Bir probleminiz olduğunda iş arkadaşlarınızdan yardım alın.

Asla eleştirmeyin! Sandığınızın aksine çok hassas kişilerdir. Görüş ayrılıklarına tahammül edemezler.

Sizi anlamasını beklemeyin. Empati yoksunudurlar.

Kendi fikrinizi söylemeden önce onun ne düşündüğünü anlamaya çalışın.

Yöneticinize gereksiz iltifatlar etmeyin. İltifatlarınız sizin gerçek düşüncelerinizi yansıtsın. Çünkü narsist yöneticiniz yağ çeken çalışanlardan hoşlanmazlar.

En ufak bir hatanızda size kızdığında hemen işe küsmeyin. Aslında size bağırmak istememiştir ancak kendini tutamamıştır.

Öğütlerim de işe yaramıyorsa yavaş yavaş başka bir iş aramaya başlamalısınız J


1 yorum: