19 Mart 2013 Salı

GİRİŞİMCİ ENGEL TANIMAZ KENDİ İŞİMİ KURMAK İSTİYORUM PROJESİ


Merhabalar, güzel bir iş günü geçirmeniz dileğiyle size çok güzel bir projeden bahsetmek istiyorum.

Engellilerin kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak amacıyla Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kosgeb iş birliği ile ‘Girişimcilik Engel Tanımaz’ projesi hayata geçirilmiştir. Bu projeyle engellilerin de iş gücü piyasasına katılmaları amaçlanmıştır.
Proje öncelikle Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Erzurum illerinde; daha sonra talebe göre diğer illerde başlatılacaktır.
Engelli katılımcılar, ilk önce Kosgeb Tarafından verilen 3 haftalık bir girişimcilik eğitimine katılacaklardır. Eğitimlerde başarılı olup, iş planı kuranlara Kosgeb tarafından Girişimcilik Desteği sağlanacaktır. Girişimcilik koçları da iş kurma sürecinde engellilere koçluk yapacaktır. Sağlanan destekler aşağıdaki gibidir:
İŞLETME KURULUŞ DESTEĞİ:

Geri ödemesiz olan bu desteğin üst limiti için 3.000 (üç bin) TL olup, işletme kuruluş giderlerini kapsar.
KURULUŞ DÖNEMİ MAKİNE, TEÇHİZAT, YAZILIM VE OFİS DONANIM DESTEĞİ:

İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 12 (on iki) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti 15.000 (onbeş bin) TL’dir.
İŞLETME GİDERLERİ DESTEĞİ:

Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 1.000 (bin) TL olmak üzere toplam 12.000 (on iki bin) TL’dir. Aşağıda belirtilenler işletme gideri olarak sayılır:
Personel net ücretleri
İşyeri kirası
elektrik, su, ısıtma, telekomünikasyon, işyerinde ürün/hizmet üretim amaçlı kullanılan makine ve teçhizata ait yakıt giderleri
SABİT YATIRIM DESTEĞİ:

Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 70.000 (yetmiş bin) TL’dir. Ayrıntılı bilgi:
Daha detaylı bilgiye www.kosgeb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder